دلایل و درمان سردی پاها

به گزارش لیسو، در این مطلب نگاهی می اندازیم به بعضی شرایطی که منجر به سردی پاها می شوند و بعضی روش ها و درمان های خانگی برای بهبود شرایط پاها اشاره خواهیم داشت.

دلایل و درمان سردی پاها

به گزارش، سردی پاها به طور گهگاه طبیعی است. تغییرات دما، بعضی تغییرات و شرایط در شیوه زندگی و سلامت، جزو رایج ترین دلایل سردی پاها هستند. با شناخت این دلایل می توان از حس سرد بودن پاها جلوگیری کرد. در این مطلب نگاهی می اندازیم به بعضی شرایطی که منجر به سردی پاها می شوند و بعضی روش ها و درمان های خانگی برای بهبود شرایط پاها اشاره خواهیم داشت.

سردی پاها می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. دمای پایین در زمستان، گردش خون ضعیف و اختلالات عصبی می توانند از دلایل این پدیده باشند که در زیر به بعضی از این دلایل اشاره می کنیم.

سردی پاها یکی از واکنش های طبیعی بدن به دمای پایین و هوای سرد است. وقتی بدن در یک محیط سرد قرار می گیرد، رگ های خونی درون دوراندام هایی از قبیل دست ها و پاها تنگ تر می شوند. این انقباض رگ ها باعث کاهش جریان خون به آن نواحی می گردد که نتیجه آن کاهش میزان هدر رفت دمای بدن نیز است. بنابراین این اقدام یک اقدام ایمنی از سوی بدن است.

در توصیف دوراندام باید گفت: به بخش هایی از بدن گفته می گردد که فاصله دورتری نسبت به ارگان های حیاتی بدن دارند. بنابراین کاهش جریان خون در دوراندام ها مثل پا و یا دست، به حفظ جریان خون و دما در ارگان های حیاتی و مهم تر یاری می نماید.

البته این کاهش جریان خون اگر طولانی مدت گردد، می تواند موجب کاهش اکسیژن در اندام مربوطه گردد که شاید باعث تغییر رنگ آن عضو از بدن به رنگی متمایل به آبی گردد. معمولاً این علائم در شرایط سرمای موقت، خطرناک نیستند و به محض افزایش دمای بدن دوباره به شرایط طبیعی بازمی گردند.

البته بعضی افراد به سندروم رینود دچار هستند که در معرض سرما و یا استرس شدید قرار دریافت، موجب کاهش گردش خون بدن آن ها می گردد و نتیجه آن تغییر رنگ، سرد شدن و یا بی حس شدن انگشتان دست یا پا است.

در معرض استرس و اضطراب شدید قرار داشتن نیز ممکن است منجر به احساس سردی پاها گردد. یکی از واکنش های طبیعی بدن به استرس یا عصبی بودن، پمپاژ کردن آدرنالین به داخل جریان خون است.

بنابراین آدرنالین واردشده در گردش خون، باعث می گردد رگ های خونی در حاشیه های بدن دچار انقباض و تنگی شوند و متعاقباً جریان خون به نواحی بیرونی بدن کاهش می یابد. این واکنش باعث ذخیره انرژی شده و بدن را برای هرگونه صدمه ای که ممکن است رخ دهد آماده می سازد. لازم به ذکر است تمام این اقدامات از سوی بدن در واکنش به روبروه با استرس زیاد است.

لازم به ذکر است با توجه به شرایط دنیای امروزی افراد بسیاری با استرس بالایی روبرو هستند اما حقیقت این است که این استرس ها بدن افراد را در شرایط ریسک و خطر فوری قرار نمی دهند بنابراین این واکنش دفاعی بدن در شرایط امروزی، بیشتر از آنکه سودمند باشد می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. بنابراین به یاد داشته باشید کاهش تنش و استرس می تواند به کاهش سردی پاها و دست ها و همچنین بهبودی سلامت انسان یاری کند.

موضوعات مربوط به گردش خون نیز یکی از رایج ترین دلایل سردی پاها است. بدن افراد مبتلا به گردش خون ضعیف، همواره در کوشش برای رساندن خون گرم کافی به دوراندام ها هستند و ممکن است مکرراً با سردی پاها و یا دست ها روبرو باشند.یکی از سریع ترین راه ها برای گرم کردن پاهای سرد این است که آن ها را داخل آب گرم بگذاریم. فروبردن پاها در آب گرم به مدت 10 الی 15 دقیقه برای حفظ جریان خون گرم تازه برای پاها کافی به نظر می رسد.

گردش خون ضعیف می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. داشتن سبک زندگی نشسته و نشستن های طولانی مدت می تواند منجر به کاهش گردش خون در پاها و حس سردی گردد. همچنین استعمال مواد دخانی می تواند رسیدن خون به تمام نواحی بدن را با مسائلی روبرو کند. بنابراین احتمال سردی پاها در افرادی که مواد دخانی مصرف می نمایند افزایش می یابد. کلسترول بالا می تواند باعث تشکیل پلاک ها در عروق خونی و متعاقباً منجر به کاهش گردش خون در بدن و پاها گردد. این اتفاق نیز می تواند به احساس سردی پاها بیانجامد. بعضی شرایط قلبی نیز ممکن است منجر به احساس سردی پاها گردد بنابراین افرادی که دارای مسائل قلبی هستند و یا در معرض بیماری ها و مسائل قلبی قرار دارند و با سردی پا روبرو هستند بهتر است با پزشک خود در این زمینه صحبت نمایند.

کم خونی شرایطی است که فرد دارای گلبول های قرمز کمتر از حد طبیعی در بدن خود است. کم خونی می تواند ناشی از دلایل مختلفی مثل کمبود آهن، کمبود ویتامین ب12، کمبود فولات یا اسیدفولیک و یا بیماری مزمن کلیوی باشد.

سردی پاها در موارد کم خونی متوسط و یا شدید ممکن است رخ دهد. لازم به ذکر است تغییرات رژیم غذایی و استفاده از مکمل ها، آثار بسیار خوبی بر کم خونی می توانند داشته باشند. البته بهترین راه تشخیص و درمان کم خونی مشورت با پزشک است.

افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است در معرض مسائل گردش خون باشند. تداوم قند خون بالا و عدم کنترل آن می تواند به انقباض و تنگ شدن رگ های خونی و کاهش خون رسانی به بافت های بدن و در پی آن سردی پاها منجر گردد.

دیابت در بسیاری از افراد ممکن است به نوروپاتی دیابتی بیانجامد. منظور از نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب به اعصاب است که از دیابت ناشی می گردد. نوروپاتی دیابتی معمولاً در افراد مبتلا به دیابتی رخ می دهد که قند خون کنترل نشده و بالایی برای مدت زمان طولانی دارند. از دیگر علائم نوروپاتی دیابتی می توان به حس مورمور شدن یا گزگز کردن، بی حسی و یا حس سوزش در پاها اشاره نمود. این علائم ممکن است شب ها شدیدتر شوند.

علاوه بر عوامل مطرح شده ممکن است سایر اختلالات عصبی نیز دلیل بروز سردی پاها باشند. آسیب های عصبی ممکن است ناشی از تروما و یا صدمه از قبیل سرمازدگی شدید و یا ناشی از سایر شرایط اساسی پزشکی باشد.

نوروپاتی محیطی ممکن است ناشی از بیماری کبد یا کلیه، عفونت و یا ژنتیکی باشد. نوروپاتی محیطی معمولاً موجب علائم دیگری شامل بی حسی و مورمور شدن می گردد. درمان علائمی مانند سردی پاها در حین تشخیص و درمان مشکل اصلی می تواند به بهتر شدن حال فرد یاری کند.

کم کاری تیروئید همان طور که از نامش پیداست به فعالیت کم غده تیروئید گفته می گردد. کم کاری تیروئید باعث می گردد غده تیروئید هورمون کمی فراوری کند که این فرایند تاثیر منفی بر متابولیسم بدن دارد. متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن اثرگذار است. بنابراین هر چیزی که عملکرد تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کم کاری تیروئید گردد، می تواند منجر به حس سردی پاها گردد.

افرادی که کم کاری تیروئید دارند ممکن است بیشتر از سایر افراد نسبت به سرما حساس باشند، همچنین ممکن است علائم دیگری شامل بی حالی، افزایش وزن و مسائل حافظه ای داشته باشند.

بهترین گزینه برای درمان و پیشگیری از سردی پاها، مشورت با پزشک برای تشخیص عوامل و درمان مرتبط با مشکل است. البته بعضی درمان های خانگی نیز برای سردی پاها وجود دارد که به بیان بعضی از آن ها می پردازیم.

یکی از ساده ترین راه ها بلند شدن و حرکت کردن است تا با این کار جریان خون به پاها افزایش یابد. افرادی که سردی پاهایشان ناشی از نشستن طولانی مدت است می توانند به راحتی با این روش پاهای خود را گرم نمایند.

استفاده از جوراب یا پاپوش در فضای داخلی می تواند یکی از راه های گرم کردن پا و جلوگیری از هدر رفتن حرارت پا به ویژه برای کسانی که در خانه خود فرش و یا سیستم گرمایش از کف ندارند باشد.

یکی از سریع ترین راه ها برای گرم کردن پاهای سرد این است که آن ها را داخل آب گرم بگذاریم. فرو بردن پاها در آب گرم به مدت 10 الی 15 دقیقه برای حفظ جریان خون گرم تازه برای پاها کافی به نظر می رسد. استفاده از این روش قبل از خواب به نظر بسیار مفید و کارآمد می آید و همچنین به کاهش تنش و آرامش عضلات نیز یاری می نماید. البته افرادی که دچار دیابت هستند و قند خون خود را به خوبی کنترل نمی نمایند بهتر است از این روش استفاده ننمایند چراکه ممکن است بی حسی در پاهای آن ها مانع حس دمای بالای آب و موجب سوختگی ناخواسته پاها گردد.

افرادی که به دلیل سردی پا نمی توانند بخوابند، می توانند از پدهای گرم نماینده یا کیسه آب گرم در پایین تخت خواب خود استفاده نمایند تا محیط گرمی از طریق آن ها برای پای خود ایجاد نمایند. از این روش برای تسکین درد عضلاتی که در طول روز فعالیت زیادی داشته اند نیز می توان استفاده کرد.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 139

به "دلایل و درمان سردی پاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل و درمان سردی پاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید