شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی

به گزارش لیسو، یک مطالعه جدید نشان داده است که تجمع کلسیم در شریان اصلی خارج از قلب می تواند پیش بینی کننده حمله قلبی یا سکته مغزی در آینده باشد.

شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی

به گزارش خبرنگاران از مهر، نتایج این تحقیق می تواند به پزشکان یاری کند سال ها قبل از بروز علائم، افراد در معرض خطر بیماری های قلبی - عروقی را شناسایی نمایند.

تیم بین المللی محققان با ارزیابی 52 مطالعه قبلی دریافتند افرادی که دارای کلسیفیکاسیون آئورت شکمی هستند، خطر بروز بیماری قلبی عروقی در آنها در آینده دو تا چهار برابر بیشتر است.

این مطالعه همچنین نشان داد که هر چه کلسیم موجود در دیواره رگ های خونی بیشتر باشد، خطر بروز مسائل قلبی عروقی در آینده بیشتر خواهد بود و افرادی که همزمان مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی و بیماری مزمن کلیه هستند، حتی بیش از افراد مبتلا به کلسیفیکاسیون آئورت شکمی در معرض خطر قرار دارند.

کلسیم می تواند در دیواره رگ های خونی جمع شده و رگ ها را سخت کند، مانع از خون رسانی شده و یا باعث پارگی پلاک گردد، که دلیل اصلی حملات قلبی و مغزی است.

از عوامل مؤثر در کلسیفیکاسیون شریان می توان به رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی بی تحرک، سیگار کشیدن و ژنتیک اشاره نمود.

جوش لوئیس، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ادیت کووان استرالیا، در این باره می گوید: بیماری قلبی یک قاتل خاموش است زیرا بسیاری از افراد نمی دانند که در معرض خطر هستند یا علائم هشدار دهنده اولیه مانند کلسیفیکاسیون شریان شکمی یا عروق کرونر را دارند.

وی در ادامه می افزاید: آئورت شکمی یکی از اولین مکان های تجمع کلسیم در رگ ها، حتی قبل از قلب، است. اگر این موضوع را سریع تشخیص دهیم می توانیم با تغییر در سبک زندگی و تجویز دارو به توقف فرایند پیشرفت بیماری یاری کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: liso.ir شناسه مطلب: 1397

به "شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی علامت هشدار دهنده اولیه در پیش بینی بیماری قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید